تفاوت پنیر پروبیوتیک با پنیر لاکتیکی چیست؟

چهارشنبه, 25 مرداد 1402

تفاوت پنیر  پروبیوتیک با پنیر لاکتیکی چیست؟

از آنجایی که دو محصول بسیار پرطرفدار شرکت فرآورده های لبنی میعاد در اوزان مختلف، پنیر لاکتیکی میعاد و پنیر تازه پروبیوتیک میعاد است، در این مقاله به شرح تفاوت های این دو محصول می پردازیم:

 تفاوت در فرآیند تولید

اگر در سایت شرکت فرآورده های لبنی میعاد در صفحه اول، قسمت محصولات روی پنیر کلیک کنید خواهید دید که مکانیسم تولید هزاران نوع پنیر تولیدی دنیا بر دو اصل استوار است.یکی اسیدی کردن شیر با استفاده از میکرواگانیسم ها و یا اسیدهای غذایی مثل سرکه و دیگری با استفاده از آنزیم رنت که هر دو مکانیسم باعث ناپایدار شدن پروتئین اصلی موجود در شیر (کازئین) و تبدیل شیر به دو قسمت لخته و آب پنیر می شوند.

در تولید پنیر لاکتیکی با استفاده از آنزیم رنت و سرکه به صورت تلفیقی باعث جدا شدن لخته پنیر از آب پنیر شده و سپس لخته تحت شرایط بهداشتی، تحت فشار قرار می گیرد و آب پنیر باقیمانده از آن جدا شده و پس از برش، لخته ها در آب نمک قرارداده می شوند و به خاطر بافت اسفنجی ناشی از فرآیند تولید با جذب آب نمک به طعم و وزن مناسب رسیده و پنیر قابل مصرف می شود.

در تولید پنیر تازه پروبیوتیک از شیر تغلیظ شده استفاده می شود. این بدان معنی است که با استفاده از فرآورده های پروتئینی شیر مثل کنسانتره پروتئینی شیر و شیر خشک، ماده خشک شیر را بالا می برند و سپس با افزودن استارتر مخصوص (حاوی میکروارگانیسم های مفید) شیر را اسیدی کرده و باعث تبدیل شیر تغلیظ شده به پنیر می شوند. در شرکت فرآورده های لبنی میعاد علاوه بر استارتر مخصوص جهت منعقد کردن شیر، از استارتر پروبیوتیک لاکتوباسیل نیز استفاده می شود که باعث تولید محصول فراسودمند و سلامت محور می گردد. همپنین در این روش آب پنیر از محصول جدا نمی شود و با افزودن نمک پس از انجام فرآیند انعقاد، طعم مطلوب در پنیر ایجاد می شود. فرآیند تولید این محصول باعث می شود که بافت این پنیر نسبت به پنیر لاکتیکی بسیار نرم و صاف باشد و هیچ گونه بافت اسفنجی در آن مشاهده نشود.

تفاوت در ارزش غذایی

علت ایجاد تنوع در محصولات تولیدی توسط تولیدکنندگان به خاطر اختلاف سلیقه در مصرف کنندگان می باشد. مسلما تفاوت در فرآیندهای تولیدی باعث تفاوت در ارزش غذایی محصولات نیز می شود که این قضیه برای دومحصول مورد نظر ما هم تا حدودی صدق می کند. اینکه بخواهیم به صورت مطلق بگوییم کدام یک از این دو محصول ارزش غذایی بهتری دارد ممکن نیست. هر کدام از این دو محصول دارای ارزش غذایی خوبی است و می تواند به میزان یک وعده غذایی قسمتی از نیازهای بدن را تامین نماید. مثلا هر دو به یک میزان چربی و پروتئین بدن را تامین می کنند. نمک پنیر لاکتیکی معمولا کمی بیش از پنیر تازه می باشد و پنیر تازه شرکت فرآورده های لبنی میعاد به دلیل حضور پروبیوتیک ها تاثیرات گوارشی بهتری برای انسان دارد.

نظرات

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فرآورده های لبنی میعاد می باشد.