تفاوت پنیر لبنه و پنیر پروسس

سه شنبه, 31 مرداد 1402

تفاوت پنیر لبنه و پنیر پروسس

 

پنیر لبنه در واقع نوعی پنیر خامه ای می باشد که از دسته پنیرهای نرم، قابل گسترش بر روی نان و نرسیده یا تازه است. در فرآیند این نوع پنیر، مایه پنیر را به شیر پاستوریزه و همگن که چربی آن تنظیم شده است افزوده و پس از انجام عمل تخمیر لاکتیکی و تشکیل لخته، توسط دستگاه مخصوص و با نیروی گریز از مرکز آب پنیر از لخته جدا می شود. سپس با افزودن نمک و همگن کردن، به صورت داغ بسته بندی می شود. تفاوت این پنیر با پنیر خامه ای در مقدار درصد چربی آن است. این پنیر مناسب افرادی است که علاقمند به بافت نرم و طعم ملایم پنیر خامه ای هستند ولی می خواهند چربی کمتری را دریافت نمایند.

پنیر پروسس همانطور که از نامش پیداست از مخلوط کردن انواع پنیرهای تازه و رسیده با درجات رسیدگی مختلف و انواع عوامل امولسیون کننده به دست می آید که پس از حرارت دادن مخلوط تحت شرایط دمایی مناسب با همزدن مداوم در دستگاه مخصوص تا حدی که یک مخلوط یکدست و یکنواخت حاصل شود، آماده مصرف می شود. این پنیر نیز نرم و قابل گسترش بر روی نان است.

 

 

 

 

 

اگر بخواهیم به بحث درباره تفاوت های این دو نوع پنیر بپردازیم می توان گفت که پنیر لبنه و پروسس هر دو دارای بافتی صاف، یکنواخت و بدون حباب و منفذ هستند و لی پنیر لبنه خلوص بالاتری نسبت به پنیر پروسس دارد. به لحاظ میزان چربی تقریبا مساوی می باشند. ولی پروتئین پنیر پروسس بیشتر از پنیر خامه ای بوده و به لحاظ طعمی، پنیر خامه ای اندکی ترش تر از پنیر پروسس می باشد.

نظرات

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فرآورده های لبنی میعاد می باشد.