فواید مصرف لبنیات

پنجشنبه, 24 آذر 1401

فواید مصرف لبنیات

فواید مصرف لبنیات برای بدن

لبنیات تنها گروهی از مواد غذایی است که قسمت اعظمی از نیاز های بدن را به تنهایی برآورده می کند. چرا که این گروه از مواد غذایی منبعی سرشار از ویتامین های D ،A، ویتامین‌های گروه B به‌ویژه B2، فسفر، کلسیم و ... هستند. پروتئین موجود در لبنیات نیز از جمله پروتئین های منحصر به فرد می باشد.

توصیه ما خصوصا به کودکان و نوجوانان و افراد سالمند این است که حتما استفاده از لبنیات را در دایره رژیم غذایی خود قرار دهند.

تامین کلسیم و پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف لبنیات

تامین نامناسب کلسیم منجر به افزایش موارد پوکی استخوان در انسان می شود. در واقع این امر به دلیل آن است که تامین ناکافی کلسیم، تراکم کلسیم در استخوان ها را تضعیف می کند که این امر منجربه افزایش شکنندگی استخوان و پدیده پوکی استخوان می شود. بنابرابن لبنیات مخصوصا انواع کم چرب آن عمده ترین  منبع برای تامین کلسیم مورد نیاز استخوان هاست.

لازم به توضیح است که کلسیم در بعضی از سبزیجات مانند کلم پیچ ، برگ اسفناج و برگ شلغم نیز وجود دارد ولی جذب کلسیم از منابع لبنی بسیار یهتر صورت می گیرد.

به غیر از آن کلسیم در محصولات دریایی و محصولات سویا نیز وجود دارد اما محصولات لبنی جز معروفترین منابع کلسیم می باشند.

کاهش ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی

تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که برخلاف باور عموم مصرف لبنیات حتی نوع پرچرب آن می تواند تا حدودی از خطر ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی جلوگیری کند.

جلوگیری از بیماری های قلبی با مصرف لبنیات

لبنیات و خصوصا مصرف شیر به دلیل وجود مقادیر زیاد پتاسیم که در خود جای داده است می تواند باعث آزاد شدن عضلات سرخرگی قلب و کاهش فشار خون شود. طبق تحقیقات افرادی که روزانه حدود 4 گرم پتاسیم مصرف می کنند 50 درصد کمتر از سایر افراد، به بیماری های قلبی خصوصا سکته قلبی مبتلا می شوند.بنابراین اگر به دنبال پیشگیری از خطر سکته قلبی هستید لبنیات خصوصا مصرف شیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

حال این سوال پیش می آید که روزانه چه مقدار لبنیات باید مصرف شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت با توجه به این که لبنیات منبع غنی از کلسیم است و کلسیم یکی از مهم ترین عوامل برای استحکام استخوان ها می باشد و کمبود آن به همراه کمبود ویتامین D منجربه بیماری های راشیتیسم در کودکان، استئو مالاسی در میان‌سالی و استئوپروز در بزرگسالان می شود لذا باید مصرف روزانه شیر، ماست، پنیر و سایر فرآورده های لبنی را در رژیم غذایی خود قرار دهیم.

اما چه میزان شیر میتواند نیاز کلسیم بدنم را تامین کند؟

در واقع یک لیوان شیر حدود 300 میلی گرم کلسیم بدن را تامین می کند گه این مقدار یک سوم نیاز روزانه از کلسیم بدن می باشد.

نظرات

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فرآورده های لبنی میعاد می باشد.