فواید مصرف لبنیات

پنجشنبه, 24 آذر 1401

فواید مصرف لبنیات

فواید مصرف لبنیات برای بدن

لبنیات تنها گروهی از مواد غذایی هستند که میتوان گفت قسمت اعظمی از نیاز های بدن را میتوانند به تنهایی برآورده کنند.چرا که این گروه از مواد غذایی منبعی سرشار از ویتامین دی ، ویتامین A ، ویتامین‌های گروه B به‌ویژه B۲ ، فسفر ، کلسیم و ... هسصتند. همچنین پروتئین موجود در لبنیات از جمله پروتئین های منحصر به فردی هستند.

توصیه ما خصوصا کودکان و نوجوانان و افراد سالمند این است که حتما استفاده از لبنیات را در دایره رژیم غذایی خود قرار دهند.

تامین کلسیم و پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف لبنیات

تامین نامناسب کلسیم برای بدن منجر به افزایش موارد پوکی استخوان در انسان میشود. در واقع این امر به دلیل آن است که تامین ناکافی کلسیم برای بدن منجر به کمبود تراکم کلسیم در استخوان ها میشود که این امر منجربه افزایش شکنندگی استخوان و پدیده پوکی استخوان است.بنابرابن مصرف لبنیات خصوصا استفاده از لبنیات کم چرب عمده ترین و غنی ترین منبع برای تامین کلسیم مورد نیاز استخوان ها است.

البته لازم به توضیح است که کلسیم در بعضی از سبزیجات همچون کلم پیچ ، برگ اسفناج نپخته و و برگ شلغم وجود دارد.

به غیر از آن کلسیم را میتوان در محصولات دریایی و محصولات سویا  هم مشاهده کرد اما محصولات لبنی جز معروفترین منبع کلسیم هستند.

 

کاهش ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی

تحقیقات انجام گرفته نشان میدهد که برخلاف باور عموم مصرف لبنیات های پرچرب میتواند تا حدودی از خطر ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی جلوگیری کند.

 

جلوگیری از بیماری های قلبی با مصرف لبنیات

لبنیات و خصوصا مصرف شیر به دلیل وجود مقادیر زیادی پتاسیمی که در خود جای داده است میتواند باعث آزاد شدن عضلات سرخرگی و کاهش فشار خون شود در نتیجه افرادی که روزانه حدودا 4 گرم پتاسیم مصرف میکنند طبق تحقیقات 50 درصد از سایر افراد دیگر با بیماری های قلبی خصوصا سکته قلبی مواجه هستند.بنابراین اگر به دنبال پیشگیری از خطر سکته قلبی هستید لبنیات خصوصا مصرف شیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

 

حال این سوال پیش میآید که روزانه چه مقدار لبنیات باید مصرف شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت با توجه به این که لبنیات همان طور که گفته شد منبع غنی از کلسیم است و کلسیم یکی از مهم ترین عوامل برای استحکام استخوان ها میباشد و کمبود آن منجربه بیماری های راشیتیسم در کودکان ،ستئو مالاسی در میان‌سالی و استئوپرودر بزرگسالان میشود لذا باید مصرف روزانه شیر و ماست و پنیر و سایر فرآورده های لبنی را در رژیم غذایی خود قرار دهیم.

اما چه میزان شیر میتواند نیاز کلسیم بدنم را تامین کند؟

در واقع یک لیوان شیر حدود 300 میلی گرم کلسیم بدن را تامین میکند.و درواقع این مقدار میتواند یک سوم از کلسیم بدن را تامین کند.

نظرات

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید

© کلیه حقوق این سایت متعلق بهشرکت فرآورده های لبنی نیکوطعم اسپادان می باشد.
website designed by Nonegar PArdazesh , developed by Nonegar